Uvodna sekcija (tematski format)
Opšta sekcija
PREDAVANJA I VEŽBE
Predavanja Biodiverzitet i očuvenje genofonda prirodnih resursa
Vežbe za predmet Bidiverzitet i očuvanje genofonda prirodnih resursa
Testovi provere znanja Biodiverzitet i očuvanje genofonda prirodnih resursa
Dopunska literatura (korisni linkovi)
Влада Краљевине Норвешке је 2008. године основала Глобалну банку биљних гена „Свалбард“ у циљу обезбеђења заштите и очувања биљних генетичких ресурса са спас човечанства у случају катастрофе. Банка гена „Свалбард“ је пројектована да издржи глобално загревање па чак и нуклеарне ударе.
Tезор се налази у месту Longyearbyen, на крајњем северу, 1300 км од поларног круга и 130 метара испод површине мора, што омогућава одржавање ниске релативне влажности ваздуха.
Локални рудници угља обезбеђују снагу расхладних јединица које даље хладе семе на међународно препоручену температуру од -18°С. Чак и у случају да откаже опрема, обезбеђено је одржавање колекција неколико недеља, док температура не падне до нивоа од -3 °С после чега би колекција била угрожена. Неке вртсе семена, као што су економски важна жита могу да одрже животну способности и хиљаду година.
У „Свалбард“ банци гена се чува око 1,5 милиона узорака семена, а капацитет је 4,5 милиона узорака.
Банке гена широм свиета шаљу своје узорке семена у Свалбард банку гена у циљу безбедног и сигурног дугорочног чувања материјала у природним условима сталног леда.
Čovek je 1872. godine rešio da osnuje Jelouston nacionalni park (odnosno da tim imenom nazove područje koje se prostire na tri zapadnoameričke države - Vajoming, Montanu i Ajdaho).
Iako je čovek dodelio ovom prostoru status nacionalnog parka, to nije značilo da će i da se pobrine za sudbinu vukova koju je lično ugrozio. Naprotiv - zakon o suzbijanju predatora samo je potpomogao propasti vukova i ostalih grabljivica u Jeloustounu. Lovci i traperi su upucali i poslednjeg sivog vuka u tom delu SAD-a još davne 1926. godine.
Međutim, nisu svi ljudi bez vizije i svesti o svom mestu u prirodi. Kampanja za povratak sivog vuka u svoja pralovišta počela je 1940, ali je realizovana tek 1995. godine kada je mali broj njih ponovo nastanjen na tom tlu.
Ono što čovek nije razumeo (a izgleda da još uvek nije u potpunosti shvatio), je da je u prirodi sve povezano. Promene na vrhu lanca ishrane na kom se nalaze i predatori, dramatično utiču i na najniže lestvice. To je dokazala i fantastična priča o nestanku i trijumfalnom povratku vukova u Jeloustoun park.
Za 70 godina njihovog odsustva iz Jeloustouna, broj jelena se povećao jer nije bilo gotovo nikog da ih lovi. Oni su potom proredili bogatu vegetaciju, skoro su je uništili hraneći se.
Iako je 1995. vukova bilo malo, njihovo prisustvo je dalo čudesne rezultate. Deo nesrećnih jelena je nastradao, ali to nije bilo najvažnije. Oni su promenili svoje navike i počeli su da izbegavaju određene delove nacionalnog parka - one na kojima ih je lako bilo uloviti: doline i klisure. Vegetacija na tim mestima je počela da se obnavlja. Visina drveća se šestostruko povećalo za samo šest godina. Opustele doline su postale šume jasike, vrbe i drugog rastinja.
Nedugo potom i ptice su počele da se naseljavaju. Jeloustoun je propevao zbog njihovih cvrkuta, a stigli su i dabrovi koji obožavaju da jedu drveće. A dabar je poput vuka inžinjer ekosistema - njihove brane su napravile staništa za vidre, patke, ribe, vodozemce.
Vukovi su nastavili svoju prirodnu misiju - ubijali su kojote, a broj miševa i zečeva se povećao. A to je automatski značilo da će biti i više jastrebova, lisica, lasica, jazavaca. Gavrani i orlovi su se hranili ostacima vučje "klope". Baš kao i medvedi čiji je broj takođe porastao jer je bilo više bobica na drveću. Ipak, tek sad POSTAJE ZANIMLJIVO!
Sivi vukovi su promenili ponašanje reka. One su manje krivudale, imale su manje meandara i bilo je manje erozije zemljišta jer se vegetacija stabilizovala. Kanali su se suzili, nastalo je više jezera. Sve to je pogodovalo svetu divljih životinja i biljaka. Reke su bile stabilnije u svom koritu. Reke su se promenile kao odgovor na poruku koju su im poslali vukovi...
Zato, kada sledećeg puta zgazite puža i kažete da je to samo mali golać, pomislite koja je njegov uloga. U prirodi svi smo povezani...
Dopunska literatura 2
KOLOKVIJUMI
Tema 5
Tema 6
Tema 7
Tema 8
Tema 9
Tema 10